Üye Girişi HABERIM TURKIYE
Türkçe EnglishRSS, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya  formatıdır.RSS beslemelerine üye olarak seçtiğiniz bölümdeki bilgilere hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

RSS Beslemelerini Nasıl Okuyacağım ?

RSS beslemelerini okuyabilmeniz için bilgisayarınızda bir okuyucu  program mevcut olmalıdır. Eğer mevcut değilse aşağıdaki linklerden ilgili programı indirebilirsiniz.

Windows

Radio Userland
Sharp Reader 0.9.7.0
Headline Viewer 0.9.9
Feedreader 3

Machintosh OS

Radio UserLand 8.0.8 Macintosh OS 7.5.5 ve üstü
Radio UserLand 8.1 Macintosh OS X

Linux

Liferea

Cep Telefonları

Mobile-Rss-Reader
Java destegi gerekir.

Firefox

RSS Ticker
Anasayfa / YEREL / SAĞLIKLI YAŞLANMANIN SIRLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BASTONLARIYLA PANELE KOŞTULAR
SAĞLIKLI YAŞLANMANIN SIRLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BASTONLARIYLA PANELE KOŞTULAR
Yazdır


Haberim Türkiye Haberlerini Facebook Üzerinden Okumak İstiyorsanız Alt Kısımdan Beğen'e Tıklayın


Eklenme tarihi : 14 Aralık 2013 Cumartesi 10:22
Bu yazı 159 defa okundu.
SAĞLIKLI YAŞLANMANIN SIRLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BASTONLARIYLA PANELE KOŞTULAR


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi işbirliği ile “Sağlıklı ve Başarılı Yaşlanma Paneli”ne ev sahipliği yaptı. Yaşlı vatandaşların panele yoğun ilgi göstermesi ise dikkat çekti.
Kentte giderek artan yaşlı nüfusunu dikkate alarak bir dizi proje üreten ve Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarı’nda “Yaşlı Dostu Kent” ödülüne layık görülen İzmir Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı ve mutlu yaş alma ile ilgili önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Sağlıklı ve Başarılı Yaşlanma Paneli” düzenlendi. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek’in üstlendiği, E.Ü Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hale Okçay, E.Ü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Sibel Eyigör, E.Ü İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Sevnaz Şahin, E.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilay Kurtoğlu, Fizyoterapist Sinem Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Geriatri Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Ahmet Turhan Işık’ın panelist olarak katıldığı panelin açılış konuşmasını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarı’nda “Yaşlı Dostu Kent” ödülüne layık görüldüğü hatırlatan Kocaoğlu, yaşlanmanın ana rahminden başlayıp son nefesi verinceye kadar devam ettiğini söyledi.
“YAŞLANMAK İÇİN YAŞAMAK GEREK”
Dünyada ve İzmir’de yaşlı nüfusunun giderek arttığına dikkat çeken Kocaoğlu, “Yaşlılık kaçınılmaz olduğu için sağlıklı yaşlanmaya çalışmak ve beraberinde gelen sorunları dayanışarak üstesinden gelmek zorundayız. Yaşlanmak için yaşamak gerek. Yaşamak hepimizin paylaşacağı bir deneyimdir. Yaşlılık yerine yaş alma demek daha iyi geliyor. Önemli olan nasıl yaş aldığımız” diye konuştu. Yaşlılık konusunda farkındalığı artırmak için bu tür panelleri düzenlediklerini belirten Kocaoğlu, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik diğer hizmetleri hakkında bilgi verdi. Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Fehmi Ayçiçek, dünyadaki yaşlı nüfusu hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Kim daha bilgiliyse, daha uzun yaşıyor. Kim daha bilgiliyse, daha az hasta oluyor. Bu yüzden bu paneller önemli. Sağlığımızı etkileyen iki önemli faktör beslenme ve eksersiz. Panelde bu konulara değineceğiz” dedi.
“YAŞLILARI GEÇ FARK ETTİK”
Geç de olsa yaşlıları yeniden fark edilmeye başlandığını ifade eden Doç. Dr. Hale Okçay ise şöyle konuştu: “Yaşam dediğimiz bir süreçle karşı karşıyayız. Yaşlanmak, yaş almak kavramı bizim için önemli bir tanım. Yaşlanmak sürecin bir parçası. Bütün toplumlar yönünü yaşlılara çevirmeye başladı. Yaşam ömrü uzadı. Aslında geç bile kaldık. Binlerce yıldır yaşlılar ailelerin yetişkin tecrübeli insanları olarak evlerin baş köşesinde otururdu. Kentleşme dediğimiz günümüz dünyası bizi başka yönlere savurdu. Yaşlıların istedikleri atmosferde yer almaları için elimizden geleni yapmalıyız. Yaşlıları yeniden keşfetmeye başladık. Unutmamalıyız ki, toplumsal alanda hepimiz bir zincirin parçasıyız.”
SAĞLIKLI YAŞLANMANIN SIRLARI
İleri yaşlarda yapılması gereken egzersizler hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Sibel Eyigör sağlıklı yaşlanma hakkında ipuçları verdi. Doç. Dr. Eyigör, beslenme, stresten uzak durma, sevdiklerimizle vakit geçirme, temizlik ve egzersizin sağlık yaşlanmanın olmazsa olmazları olduğunu söyledi. İleri yaşlarda koordinasyon ve dengenin önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Eyigör, sorduğu sorularla dinleyicilere “düşme testi” yaptı. Fizyoterapist Sinem Yıldırım da, panelde öğrenilen egzersiz bilgilerinin günlük hayatta nasıl uygulanacağını sahneye davet ettiği dinleyicilerle uygulamalı olarak gösterdi.
DENGELİ BESLENMEYE DİKKAT
Uzm. Dr. Sevnaz Şahin Sevnaz Şahin da, “Dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ne aşırı ne de az beslenme sağlıklı değil. Yaşlılıkta obeziteden daha çok beslenme yetersizliğini görüyoruz. İlerleyen yaşla birlikte beslenme piramidine su ekleniyor, kalori ihtiyacı düşüyor, D vitamini ihtiyacı artıyor. Yağ, şeker ve tuz mümkün olduğunca az tüketilmeli. Yaşlı kadınların yüzde 80’i, erkeklerin yüzde 70’inde yüksek tansiyon görülüyor. Katı yağlar yerine sıvı yağlar alalım. Koyu yeşil renkli sebzeleri tercih edelim” dedi.
MENÜ PLANLAMA İLKELERİ
Diyetisyen Dilay Kurtoğlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi aşçılarının hazırladığı yemeklerin videoları eşliğinde, yaşlılıkta menü planlama ilkeleri hakkında bilgi verdi. Kurtoğlu, sağlıklı beslenmeye sağlıklı yaşlanmanın sağlanabileceğinin altını çizdi. Alzheimer konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Turhan Işık da, geriatri bilimiyle uğraşanlar olarak kendilerini yaşlanmakta olan bir toplumu bilinçlendirmek gibi önemli bu konuya adadıklarını söyledi.
‘YILLARA İNAT’ FOTOĞRAF SERGİSİ
Konuşmaların ardından Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serpil Keskin ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Ferhan Şirvan panelistlere plaket verdi. Panelin sonunda dinleyicilerden Hıfzı Kenan Çetiner’in kendi yazdığı ve okuduğu “Bayrak” isimli şiiri ayakta alkışlandı. Katılımcılar daha sonra, Fotoğrafçı Emir Kokal’in çektiği İzmir Zübeyde Hanım Huzurevi sakinlerinin siyah-beyaz fotoğraflarından oluşan “Yıllara İnat” adlı fotoğraf sergisini gezdi.


Yorumlar


Yeni Yorum Yaz :

Adınız Soyadınız : *
E-Posta Adresiniz : *
Web Adresi :

Yorum :Anasayfaİletişim
HABERIM TURKIYE © 2015 • i::NET